کار با دستگاه بدنسازی

امروزه یکی از سریع‌ترین و بهترین روش‌ها برای رسیدن به تناسب اندام زیبا، استفاده از دستگاه‌های‌ بدنسازی است که باید به صورت منظم با این دستگاه‌ها ورزش انجام دهید. دستگاه‌های‌ بدنسازی‌ میزان فعالیت و کارایی بدن را زیاد‌ می کنند و باعث افزایش استقامت و قدرت بدن‌ می‌شوند.

اگر جزو افرادی هستید که رسیدن به تناسب اندام ایده‌آل و لاغری از اهداف شماست، بهتر است ابتدا از دستگاه‌های‌ هوازی استفاده کنید و باور‌های غلط در مورد تمرینات هوازی را را کنار بگذارید، سپس از تمرینات بدنسازی برای سرشانه و دیگر تمرینات قدرتی برای هفتی شدن اندام و تراشیدگی عضلات استفاده کنید تا بدین وسیله به نتیجه دلخواه خود برسید. در این مقاله قصد داریم ،چربی سوزی و رسیدن به لاغری با دستگاه بدنسازی را آموزش دهیم . پس با ما همراه باشید.

دستگاه‌های‌ بدنسازی برای لاغری

کاهش وزن یا تناسب اندام یکی از اهدافی است که عموما در ذهن تمامی افرادی که با اضافه وزن درگیر هستند، وجود دارد، اما شرایط مختلفی همچون عدم وجود وقت و زمان کافی، نبود حس و انگیزه کافی و یا حتی مشکلات مالی سبب می‌شوند تا رفتن به باشگاه و تلاش برای کاهش وزن به شنبه‌ای که هیچ موقع فرا نمی‌رسد موکول شود.
رفتن به باشگاه بدن سازی تقریبا اولین ایده‌ای خواهد بود که در ذهن هر فردی که با اضافه وزن دست و پنجه نرم می‌کند، خطور خواهد کرد ولی آیا این ورزش شایسته این میزان توجه است؟ آیا بدن سازی به قدری کارآمد است که به واسطه استفاده و تبعیت از آن به وزن ایده‌آل خود برسید؟ پاسخ این سوال اگر تمام موارد رعایت شود مثبت خواهد بود، اما منظور از موارد دقیقا چیست؟
شاید فکر کنید که با مراجعه به باشگاه بدن سازی و صرف زمان کافی و انجام حرکات به وزن ایده‌آل خود برسید، اما واقعا این طور نیست، تناسب اندام یک هدف نسبتا بلند مدت است که به پارامتر‌های زیادی بستگی دارد، ( البته هر روشی برای لاغری بلند مدت نیست و هستند روش‌های لاغری خاصی همچون تحریک الکتریکی عضلات که می‌توانند به واسطه نوین بودن تکنولوژی با کمترین میزان عوارض احتمالی شما را به وزن ایده‌آل خود برسانند) ولی اثر بخشی باشگاه بدن سازی برای شما به عوامل زیادی بستگی دارد که در این قسمت به بررسی هر کدام از این موارد می‌پردازیم.
نکته: این تفکر که باشگاه بدن سازی صرفا در کاهش وزن می‌تواند موثر باشد، یک تفکر کاملا نادرست است و هستند افرادی با وزن بسیار پایین با عضله سازی و افزایش حجم که با کمک بدن سازی به وزن ایده‌آل خود رسیدند.

نکات مهم در مورد کلیات دستگاهای بدن سازی لاغری

نکات ابتدایی

• اولین نکته مهم در امر لاغری و کار با دستگاه‌های بدن سازی داشتن انگیزه کافی خواهد بود، این موضوع که عزم شما برای رسیدن به هدفتان جزم باشد مهمترین قسمت قضیه خواهد بود، پس قدم اول را محکم بردارید.
• اما نکته مهم دیگری که باید به آن بپردازیم بررسی و مطالعه در مورد سوال کدام ورزش برای لاغری من مناسب است؟ خواهد بود؛ با توجه به این موضوع که آقایان از بانوان سریع‌تر لاغر می‌شوند، انتخاب بهترین روش می‌تواند انتخاب سختی باشد که نیاز به مطالعه خواهد داشت، شاید اصلا بدنسازی برای شما روش مناسبی نباشد!
• انتخاب یک باشگاه بدنسازی مناسب نکته بسیار مهم است که باید به آن توجه کنید، برای مثال اگر یک باشگاه بدن سازی کامل در فاصله بیشتری از محل سکونت شما نصبت به یک باشگاه بدن سازی با امکانات دیگر قرار دارد بدون هیچ گونه تعلل در باشگاه کامل‌تر ثبت نام کنید زیرا در آینده در زمان و هزینه شما صرفه جویی خواهد شد.
• باشگاهی را انتخاب کنید که مربی بدن سازی آن توانایی کافی در انگیزه بخشی در حین ورزش را داشته باشد، انگیزه مانند بنزین و سوخت شما در مسیر پر پیچ و خم رسیدن به لاغری خواهد بود.

 

باشگاه بدنسازی

 

نکات حرفه‌ای

• پس از انتخاب باشگاه بدن سازی مناسب، شما در هفته اول یک برنامه از مربی بدنسازی دریافت خواهید کرد که موظف به انجام آن هستید، این برنامه بر اساس آنچه که مربی بدنسازی از بدن شما برداشته کرده و آنالیز‌های وی تدوین شده است که عموما به صورت یک هفته در میان در ابتدا راه خواهد بود.
• با توجه به بررسی کالری سوزی ورزش‌ها و این موضوع که بدن‌سازی یک روش سنگین با مصرف بالای کالری است، باید حتما به تغذیه خود در قبل و بعد از باشگاه توجه ویژه‌ای داشته باشید تا به واسطه آن بتوانید گلیکوژن و کربوهیدرات که سوخت بدن شما در فعالیت‌ها می‌باشند بهینه جبران شوند.
• مهم دلیل برای کار با دستگاه‌های بدن سازی، استفاده از آن‌ها در بهترین حالت ممکن است، برای مثال اگر شما در یک حرکت ورزشی در سه دست پشت سر هم یک حرکت را با مشقت فراوان انجام دهید نه تنها تاثیر مثبتی را کسب نخواهید کرد بلکه به واسطه آن دچار مشکلات عضلانی و درد در مفاصل خواهید شد.
• یک باور اشتباه که در مورد حرکات بدنسازی رایج است زیاده روی کردن در انتخاب وزن مناسب برای انجام آیتم‌ها خواهد بود. باید توجه داشته باشید انتخاب وزن بیش از حد برای انجام حرکات شاید در رشد عضلات اندکی شما را کمک کند ولی واقعا این گونه نخواهد بود. در واقع ضررها و خطرات احتمالی در زیاده روی وزنه‌های انتخابی بیش در ابتدا تاثیر منفی ولی مستقیم بر روی مفاصل شما خواهد گذاشت، ولی یک مورد دیگر که بباید به ان توجه داشته باشید رها کردن ناگهانی وزنه در استفاده از اوزان بیش از حد توان شما می‌باشد که می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد.
• نکته دیگر در مورد خرید و فروش دستگاه‌های بدنسازی چند منظوره خواهد بود که باید مورد توجه مالکین محترم باشگاه‌های بدن سازی باشد. انتخاب بهترین دستگاه‌های بدنسازی چند منظوره از منظر متریال دستگاه، اصول طراحی، کیفیت سیم بکسل‌های به کار رفته در قسمت‌های کششی باشد تا بدین وسیله کمترین ضرر را برای مصرف کننده هنگام کار با دستگاه بدن سازی برای لاغری به ارمغان داشته باشد.

چکیده: امروزه دستگاه‌های‌ بدنسازی زیادی وجود دارد که بهترین نوع این دستگاه‌ها: تردمیل، دوچرخه ثابت، الپتیکال‌ می باشد و طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است . در هنگام انتخاب دستگاه برای انجام تمرینات بدنسازی باید توجه کنید که کدام دستگاه‌ می‌تواند در شما کارایی زیادی داشته باشد و زودتر شما را به لاغری و تناسب اندام نزدیک کند.

چند دستگاه بدنسازی کارآمد

دستگاه روینگ

دستگاه روینگ، یکی از بهترین دستگاه هوازی‌ می باشد. در هنگام کار با آن عضلات شما را درگیر‌می کند و به خوبی استقامت قلب شما را بالا‌می برد. تمرین با این دستگاه معمولا ست‌های‌ 10 دقیقه‌ای با زمان استراحت 3 دقیقه‌ای بین تمرین را امتحان کنید تا ضربان قلب شما بدون پایین آمدن به عضلات استراحت دهد و چربی سوزی انجام شود.

دستگاه الپتیکال

دستگاه الپتیکال مناسب برای مفاصل ‌می‌باشد که با استفاده از آن تعداد ضربان قلب شما را افزایش‌ می‌دهید. این دستگاه به صورت همزمان هم بالاتنه و هم پایین تنه شما را تمرین ‌می‌دهد و باعث چربی سوزی‌ می‌شود.

در هنگام کار با دستگاه سعی کنید مقاومت دستگاه را افزایش دهید و حتی المقدور به دستگاه شیب دهید تا آمادگی جسمانی شما افزایش یافته تا بتوانید سرعت و تعداد ست‌های‌ بالا را انجام دهید تا دچار مشکل خاصی نشوید.

 

باشگاه بدنسازی

دوچرخه ثابت

در دوچرخه ثابت باید رکاب زدن درستی را انجام دهید تا پاها و ریه‌های خود را به گونه‌ای که در حال فرار هستید تحت تاثیر قرار دهید و در بین هر ست چند دقیقه به خود استراحت دهید. تمرینات را به صورت ایستاده انجام دهید تا عضلات پای شما هم تقویت شود. سعی نمایید زمان تمرینات را بهینه کنید، یعنی 5 دقیقه با سرعت زیاد رکاب بزنید و 3 دقیقه سرعت آن را کم کنید و این کار را تا اتمام زمان تمرینات خود ادامه دهید، با این دستگاه به‌راحتی‌می‌توانید چربی بدنتان را بسوزانید.

نکاتی که باید در هنگام کار با دوچرخه ثابت رعایت کنید:

قبل از کار با دوچرخه ثابت نرمش کنید.

صندلی دوچرخه ثابت را در ارتفاع مناسب قرار دهید.

ابتدا پدال ها آرام بزنید بعداً به سرعت پدال بزنید.

سرعت و شدت تمرین را همزمان افزایش دهید.

همیشه قبل از تمرین مقدار زیادی آب بنوشید.

حداقل 4 روز در هفته این تمرین با دستگاه را انجام دهید.

تردمیل

تردمیل که می‌تواند شبیه سازی یک پیاده رویه ساده تا کوهی نوردی را برای شما شبیه سازی کند وسیله‌ای است که به واسطه آن می‌توانید در فضای کوچک خانه یا باشگاه به سمت تناسب اندام حرکت کنید.
نکاتی که باید در هنگام کار با تردمیل رعایت کنید

بدون کفش بر روی تردمیل نروید.

اگر زانو درد دارید و یا نمی توانید تعادل بدن را حفظ کنید از این وسیله استفاده نکنید.

پنج روز در هفته و هر بار حداقل 30 دقيقه ورزش نمایید.

قبل از کار با تردمیل بدنتان را گرم کنید.

در هنگام خستگی اصلا با دستگاه کار نکنید.

برای تعیین کنترل سرعت تردمیل، از تست تنفس استفاده کنید.

قبل و بعد از استفاده از دستگاه حتما مایعات استفاده کنید.

 

باشگاه زیبا بدن سازی

دستگاه پله

دستگاه پله یکی از دستگاه‌های‌ بدنسازی ‌می باشد که در این دستگاه باید تمرین را آهسته شروع کنید و مقاومت را کم کم افزایش دهید. با این کار زمان بیشتری را صرف سوزاندن چربی خواهید کرد.

دستگاه دیپ

این دستگاه، یکی دیگر از دستگاه‌های‌ بدنسازی چربی سوز هست که مجموعه‌ای از‌میله‌های‌ موازی را داراست، یک تمرین فوق العاده برای کار کردن روی قفسه سینه، شانه‌ها و عضله سه سر ‌می باشد.

دستگاه شکم

دستگاه شکم برای آب کردن و سوزاندن چربی‌های‌ شکم و پهلو ها استفاده‌ می‌شود که ابتدا باید پاها به صورت صاف بر روی دستگاه بگذارید و به پهلو خم و راست شوید، تا چربی‌های‌ پهلو کاملا بسوزد. همچنین‌ می‌توانید پاها را عوض کنید، روی هر دو پهلو کار نماید. اگر پاها را از جلو برروی دستگاه قرار دهید،‌ می‌توانید نوعی از دراز نشست را تمرین کنید.

دستگاه کراس اور

دستگاه کراس اور علاوه بر چربی سوزی خط سرشانه شما را کاملا واضح و مشخص‌می‌کند.اگر قصد انداختن خط پشت بازو دارید بهتر است این حرکت را با یک دست انجام دهید و اگر از جلو انجام دهیدخط جلوی بازو واضح تر‌ می‌کند .

دستگاه پرس جلو پا

این دستگاه که از خانواده تمرینات بدنسازی است می‌تواند علاوه بر لاغری برای تقویت عضلات دو سر پا به کار‌ استفاده شود و خط ماهیچه کنار و جلوی پا را واضح‌می‌کند شما باید با دست‌ها ، دست گیره‌های‌ کنار دستگاه را بگیرید و پاها را از زانو خم و راست نماید .

دستگاه پرس سرشانه

این دستگاه علاوه بر لاغری به بازو و سرشانه حجم‌ می دهد.در این دستگاه به حالت نشسته دستگیره را بگیرید و دست ها را سمت بالا و پایین حرکت بدهید.

دستگاه زیر سینه

دستگاه زیر سینه برای لاغری بالاتنه و تقویت عضلات سر سینه استفاده‌ می‌شود .در دستگاه پاها را روی قسمت جلوی دستگاه قرار دهید و دست ها را به سمت جلو و عقب حرکت‌می دهید.

 

باشگاه بدنسازی کارآمد

دستگاه سرشانه

این نوع دستگاه برای چربی سوزی و تقویت عضلات دو سر شانه استفاده ‌می‌شود که ‌زانوها را زیر دستگاه ‌می‌گذارید تا بیش از حد بالا نیاید و کمرتان هم هنگام پایین آوردن‌ میله کمی به عقب خم شود.

دستگاه حلزوني يا وزنه‌زنی

دستگاه‌‌‌ بدن‌سازی حلزونی برای افراد مبتدی که قصد چربی سوزی و عضله سازی داشته باشند بسيار مناسب است چون می‌‌توانيد خيلي راحت عضله سازی نمایند. باید داخل دستگاه بنشیند و وزنه مناسب برای خود را انتخاب و حرکات را انجام دهید.

ممنوعیت استفاده از این دستگاه‌های‌ بدنسازی

وسایل بدنسازی برای بسیاری از افراد جامعه ممنوع‌می باشد که شامل

بیماران قلبی ـ عروقی

افراد با فشار خون بالا

افراد با سن بالا

افراد دیابتی

افراد با بیماری‌های‌ خاص

افراد سابقه سکته مغزی دارند

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی لانسگو ایران آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
سلام دوست من ? ، شما هم دوست دارید از خدمات مجموعه ی ما استفاده کنید؟