تمرین بدن‌سازی تا مرز ناتوانی و خستگی

در ذهن و تفکر بدن‌ سازها همیشه این پرسش وجود داشته است که آیا باید تا ناتوانی کامل عضلات تمرین کرد یا باید تا پیش از رسیدن به ناتوانی، از تمرین دست بکشیم؟ اصطلاح ناتوانی عضلات (خستگیِ لحظه‌ای عضلانی) زمانی به وقوع خواهد پیوست که دیگر ‌نتوانید حتی یک حرکت دیگر را انجام دهید. این فرآیند، شمارا مجبور خواهد ساخت تا تمرین خود را متوقف کرده و یا به استراحت بپردازید.

یکی از چالش برانگیزترین کارها در بدن‌سازی یافتن راهی برای دستیابی به عضله است. ایده تمرین تا ناتوانی و به‌‌اصطلاح کم‌آوردن در زمان انجام تمرین، اولین بار به‌طور رسمی توسط آقای توماس دلمور مطرح شد. توماس دلمور همیشه قانون سه ست ۲۰ تکرار را مورداستفاده قرار می­داد تا کاملاً خسته شود و توان ادامه تمرین را نداشته باشد.

این نوع تمرینات که به‌عنوان «رسیدن به نقطه MMF» شناخته شد، هنوز هم در بین بدن سازان رایج بوده و بسیاری از بدن سازان بر این باور هستند که یکی از اصل‌های کلیدی برای افزایش قوای عضلانی خواهد بود؛ اما نکته جالب اینجا است که این طرز فکر، هنوز به‌صورت رسمی یا توسط بدن‌ ساز حرفه‌ای، مورد آزمایش علمی قرار نگرفته است و هیچ شخصی به‌صورت جدی آن را دنبال نکرده است. با این‌ تفاسیر اکثر ورزشکاران رشته بدن‌سازی، به‌جای اینکه قدرت عضلانی خودرا افزایش دهند، به‌سراغ افزایش سایز عضلاتشان می‌روند.

تحقیقات دانشمندان

سرانجام پس از مدتی محققان استرالیایی تصمیم گرفتند تا برای اولین بار، صحت این موضوع را با مقایسه‌ای هوشمندانه مورد بررسی قرار دهند. در این آزمایش، مدل تمرین تا مرز شکست را با تمرین کم تکرار تا مرز شکست، مورد مقایسه قراردادند. در این قانون، آن دسته از ورزشکاران بدن‌ سازی که از مدل تمرین تا ناتوانی استفاده می‌کردند، موظف به انجام ست‌های شش تکرار بودند، در حالی‌که گروه دوم، یعنی تمرین کم تکرار تا مرز شکست، چهار تکرار در هر ست را مورد آزمایش قراردادند.

تمام شرکت‌کنندگان در این طرح مقایسه‌ای، از یک تکرار بیشینه‌شان استفاده کردند. و نیز برای انجام مقایسه‌ها، ناحیه ماهیچه دو سر بازو قبل از شروع آزمایش و ۱۲ هفته بعد از تمرین اندازه‌گیری کردند. در این آزمایش دسته‌ای که بدون شکست به انجام تمرینات پرداخته بودند، هر هفته یک ست اضافی برای رسیدن به شکست انجام می‌دادند تا مطمئن شویم که از وزنه با شش تکرار بیشینه‌شان در حین مدت تمرین استفاده کرده‌اند.

نتایج به‌دست‌آمده

بعد از انجام تمرینات در مدت 12 هفته هیچ گونه تفاوتی بین ورزشکاران پیدا نشد و همگی یکسان بودند. بنابراین نیاز نیست برای رشد عضلات خود از مدل تمرین تا ناتوانی استفاده کنید، حتی ورزشکاران حرفه‌ای نیز نیاز به استفاده از این مدل را در خود ندارند.

کاربرد

نتایج حاصل از تحقیقات نشان می­دهد، زمانی که شخصی از وزنه ۱۵ تکرار بیشینه‌اش استفاده می‌کند، فعال‌سازی عضلات به نقطه توقف ۳ تا ۵ تکرار قبل از شکست خواهد رسید. اگر تحریک رشد به‌طورکلی تحت تأثیر حداکثر فعال‌سازی واحد حرکتی باشد، بنابراین این اتفاق قبل از شکست عضلات، صورت خواهد گرفت. بنابراین بهتر است که شکل درست حرکت را مهم دانسته و برای جلوگیری از احتمال آسیب‌دیدگی، یکی دو تکرار قبل از شکست از ادامه تمرین صرفه نظر کنیم.

معایب تمرینات تا ناتوانی

از طرفی‌ دیگر مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهند تمرینات تا ناتوانی در هر ‌ست می‌تواند باعث افزایش سطح هورمون کرتیزول که هورمون تخریب عضلات است شود و از سویی‌ دیگر می‌تواند باعث کاهش تولید هورمون‌های عضله ساز شود. در سال ۲۰۰۶ دکتر مایکل ایزکوردو مشخص کرد که تمرینات تا ناتوانی می‌تواند موجب افزایش سطح کورتیزول و کاهش سطح هورمون (IGF-1) شود. این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که بدن سازانی که در هر ‌ست تا ناتوانی مطلق تمرین می‌کنند ممکن است ریکاوری آن‌ها به‌خوبی‌ صورت نگرفته و افزایش حجم و قدرت آن‌ها نیز در بلندمدت دچار مشکل ‌شود.

دستگاه های EMS

لانسگو یک برند معتبر آلمانی تولید کننده دستگاه‌های EMS بوده که محصولات خود را با بالاترین کیفیت تولید می‌کند و دارای گواهی های استاندارد و کیفیت متفاوت از جمله ISO 9001 و CSA است همچنین این دستگاه گواهی EN ISO 13485 مربوط به دستگاه های پزشکی را نیز داراست.

بدن و آناتومی بدن ما علاوه بر ایمپالس‌ها و جریان‌های عصبی که از سمت مغز به‌سوی عضلات و ماهیچه‌ها فرستاده می‌شود و باعث تحریک آن‌ها است؛ می‌تواند از طریق جریان الکتریکی خارجی و بیرونی هم واکنش نشان داده و منقبض گردد. دستگاه‌های ورزشی ems جریان‌ها و شدت‌های مختلف الکتریکی را در دستگاه ems به وجود می‌آورند که از طریق پدهای مخصوص و خاصی که بر روی بدن و پوست بدن قرار می‌گیرد، باعث تحریک عضلات و ماهیچه‌ها می‌شود و درنتیجه عضلات را منقبض می‌کند.

برند لانسگو

یکی از مهم‌ترین، معروف‌ترین و سرشناس‌ترین برندهای معتبر دستگاه‌های ورزشی ems, می‌توان به دستگاه و برند ورزشی لانسگو اشاره کرد و نام برد. برند لانسگو دستگاه ورزشی است که در ایران و باشگاه‌های ایران موجود می‌باشد. دستگاه ورزشی و برند لانسگو ساخت کشور آلمان است که از کیفیت و کارایی بسیار بالا و تأثیرگذاری برخوردار است.

لانسگو

برند loncego یکی از بهترین، معروف‌ترین و پرطرفدارترین برندهای دستگاه ورزشی ems هست که جواب دهی بالایی دارد. برند loncego مفیدترین کارایی و عملکرد را برای افراد و ورزشکاران حرفه‌ای و یا افراد مبتدی که تازه به ورزش روی آورده‌اند را دارد. افراد و کسانی که از دستگاه و برند loncego استفاده کرده‌اند، بسیار راضی و خوشنود هستند و از این روش ورزشی به‌طور مداوم و بارها استفاده کرده‌اند. از دستگاه loncego به دلیل آموزش‌های فردی و نکات مهمی که ارائه کرده است، می‌توان به‌راحتی و آسانی استفاده کرد و کارهای با دستگاه loncego را آموخت.

معرفی دستگاه EMS لانسگو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی لانسگو ایران آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
سلام دوست من ? ، شما هم دوست دارید از خدمات مجموعه ی ما استفاده کنید؟