پیاده‌روی

در دنیای امروز افرادی وجود دارند که پیاده‌روی را جزو ورزش نمی­دانند و از آن به عنوان سرگرمی یاد می­کنند. این باور درست نبوده و بیشتر افرادی که قصد دارند تا ورزش را به تازگی شروع کنند با پیاده‌روی به آغاز این کار می­پردازند. پیاده‌روی ورزشی است که بدون داشتن هیچ مهارتی قابل انجام بوده و علاوه بر آن هیچ هزینه‌ی اضافی را نیز در پی نخواهد داشت. تنها وسیله موردنیاز برای این ورزش یک جفت کفش پیاده‌روی مناسب است و برای افراد فرقی نخواهد داشت چه مسیری را برای پیاده‌روی می­پیماید. این مسیر می­تواند از منزل تا محل کار و یا دیگر مسیرها باشد.

چگونه دویدن و پیاده‌روی را شروع کنیم؟

انعطاف‌پذیر باشید

برای ورزش خود زمان و مکان دقیقی مشخص نکنید. هر زمانی که زمان و علاقه کافی برای انجام این کار را داشتید به انجام دادن آن بپردازید.  ذهن خود را از بایدها و نبایدهایی که برای شما اتفاق خواهد افتاد دور کنید. در کتاب قدرت رفتار آمده است که : اگر برای انجام کاری استرس داشته باشید، احتمال اینکه آن را انجام ندهید خیلی زیاد است.

انجام فعالیت‌های سبک

دقایقی از استراحت ناهار خود را به قدم زدن در محل کار یا راهرو و یا پارک نزدیک محل کار خود بگذرانید. به جای استفاده از آسانسور از پله استفاده کنید. اگر کارمند و پشت میز نشین هستید ساعتی را برای خود مشخص کنید تا سر ساعت از پشت میز خود بر خواسته و به انجام تحرک بپردازید. همین کار های کوچک هستند که باعث سلامتی و حفظ تناسب اندام شما  خواهد شد.

شما حتی می­توانید برای مدتی کار های خود را به صورت ایستاده انجام دهید و از نشستن پشت میز خود داری کنید. طبق آزمایش‌هایی که صورت گرفته است، با ایستادن در محل کار خود به جای نشستن (در زمان کاری خود) به طور میانگین حداقل 163 کالری خواهید سوزاند. همچنین اگر هر یک ساعت به صورت میانگین 5 تا 10 قدم بردارید 132 کالری را خواهید سوزاند.

کوهنوردی

برای خود برنامه پیاده‌روی و کوهنوردی مناسبی را تدارک ببینید، و از مکان‌های مختلف برای پیاده‌روی و کوهنوردی استفاده کنید. چراکه این کوهنوردی و پیاده‌روی باعث خواهد شد تا افراد از نظر روحی نیز به شرایط ایده آل و مناسبی برسند و انجام داده تمرینات خود را با اشتیاق بیشتری دنبال کنند.

به یاد داشته باشید که بالارفتن از تپه‌ها برای تویت ریه، عضلات پشت پا مناسب بوده و ظرفیت بسیاری را به ریه شما اضافه خواهد کرد. شما می­توانید در صورتی که هوای محل زندگی‌تان مناسب بود از تپه‌ها برای کوهنوردی استفاده کنید و در صورت نبود آب و هوای مناسب از پله‌ها و بوستان‌های محل زندگی خود استفاده کنید و آن‌ها را چندین بار بالا و پایین کنید.

مراقب استایل بدنی خود باشید

افرادی که ورزش کردن را به صورت مدام انجام می­دهند به خوبی می­دانند که بهترین استایل برای پیاده‌روی حالتی خواهد بود که بدنتان صاف بوده و شکل طبیعی خودش را داشته باشد. در هنگام پیاده‌روی به یاد داشته باشید که قدم‌های خود را کوتاه بردارید تا از هرگونه پا درد و کمردرد بعد از پیاده‌روی جلوگیری کنید. برای این کار لازم است پاهای خود را از سطح زمین فاصله نداده و به آرامی قدم‌های خودرا بردارید.

انتخاب بهترین زمان

شما باید زمانی را برای این کار انتخاب کنید که باعث به هم ریخته شدن برنامه‌های زندگی و کاری شما نشود. برای این کار بهتر است ببینید چه روزهایی در هفته حال بهتری دارید و حال خوشی را برای خود رقم می­زنید. یکی از بدترین کار های ممکن که شما به آن دچار می­شوید این است که تصمیم بگیرید هنگامی‌که دیرتان شده است تا محل کار خود به صورت سریع قدم بردارید و از آن به عنوان پیاده‌روی یاد کنید. این کار بیشتر شبیه به مجازات خواهد بود تا یک پیاده‌روی و انجام ورزش.

تشکیل گروه پیاده‌روی

شما می­توانید برای فرار از تنهایی و انجام پیاده‌روی به صورت گروهی برای خود دوستانی را انتخاب کنید. این کار مزایای زیادی را دارد . به طور مثال باعث تقویت روحیه شما خواهد شد هنگامی که شما ببینید افراد دیگر نیز پا به پای شما به تمرین کردن می­پردازند.

تنظیم فشار خون

یکی دیگر از مزایای بسیار پیاده‌روی کاهش فشار خون است. طبق آزمایش‌هایی که بر روی افراد مبتلا به فشار خون در 12 هفته انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که پیاده‌روی یکی از راه‌ها کمتر فشار خون است به این صورت که به صورت روزانه 10000 قدم را بردارید و یا اگر قادر به انجام این کار نیستید به صورت روزانه و میانگین 60 دقیقه در طول روز را به پیاده‌روی اختصاص دهید.

فواید پیاده‌روی در استحکام استخوان

به مرور زمان و با افزایش سن افراد دچار بیماری و ضعف‌هایی خواهند شد. یکی از این ضعف‌ها، ضعف در ناحیه استخوان است. شما می­توانید با پیاده‌روی منظم و مرتب استخوان‌های ضعیف ده خود را بازیابی و تقویت کنید. پیاده‌روی باعث خواهد شد تراکم استخوان‌های شما کم نشده و در نتیجه آن شما به بیماری پوکی استخوان، شکستگی و آسیب دچار نشوید.

با توجه به آن که استخوان‌ها چارچوب‌های ما را تعیین خواهند کرد، استخوان‌های قوی‌تر و سالم باعث بهبود بنیه و بدن خواهند شد. هم چنین درد را کاهش داده و از ورم مفاصل نیز جلوگیری می­کند.

جلوگیری از زوال عقل

زوال عقل وضعیتی است عصبی که با از دست دادن تدریجی حافظه به انجام خواهد رسید. این وضعیت باعث خواهد شد تا افراد کار های روزمره خودرا با کمک دیگران انجام داده و به تنهایی از پس آن بر نخواهند آمد.پیاده روی ورزشی است که باعث خواهد شد تا افراد از بیماری زوال عقل دور بده و باعث تقویت حافظه نیز خواهد شد. افراد مسن نیز می­توانند با انجام این کار به صورت روزانه از این بیماری دوری کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی لانسگو ایران آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
سلام دوست من ? ، شما هم دوست دارید از خدمات مجموعه ی ما استفاده کنید؟