فناوری‌های ورزش در زمانی بهتر آشکار می‌گردد که به فهرستی از تجهیزات ورزشی استاندارد، دستگاه‌های پیچیده برای تمرین، ارزیابی عملکرد ورزشی، استادیوم‌های عظیم ورزشی، نرم‌افزارهای تحلیل عمل کرد، صنعت مکمل‌های ورزشی و مبارزه با دوپینگ، مدل‌سازی ریاضی و شبیه‌سازی‌های کامپیوتری حرکات ورزشی و … بپردازد.

محصــولات ورزشــی نقــش اساســی در عمل کرد ورزشــکاران دارنــد. بــا پیشــرفت فناوری شرکت‌های تولیــدی محصولاتــی را درزمینهٔ ی ورزش تولید کرده‌اند کــه باعــث پیشــرفت ورزشــکاران و آسودگی بیشــتر آن‌ها در انجام تمرینات و بهبود سریع‌تر عضلات خود شده‌اند. از جملــه ایــن پیشرفت‌ها می‌توان به نــوآوری در لباس‌های ورزشی اشاره کرد.

با پیشرفت علوم ورزشی و مطالعه علمی، نیاز به استفاده از لباس‌های هوشمند در تولید و توسعهٔ لباس‌های ورزشی برای انجام بهتر فعالیت‌ها و همچنین برای سنجش سیگنال‌های فیزیولوژیکی و حرکات جسمانی در طول تمرین، احساس می‌شود.
به این منظور تولیــد لباس‌های هوشــمند بــه وســیله فنّاوری یکــی از پدیده‌های به‌روز در دنیــای ورزش اســت. پیش‌بینی‌های زیــادی کــه نشانه از پیشــرفت فنّاوری درزمینهٔ هــای ورزشــی اســت، باعــث شــده بســیاری از شرکت‌ها و برندهایــی کــه درزمینهٔ هــای دیگــر فعالیــت می‌کنند، علاقه‌مند شــوند تــا در حوزه‌های ورزشــی سرمایه‌گذاری کننــد.

امــروزه تمامــی علــوم و بخش‌های فنــی و مهندســی در طراحی‌های خــود از مــوادی کــه بــا فناوری‌های جدیــد تولیــد می‌شوند، بهــره می‌گیرند. یکــی از ایــن بخش‌ها مهندســی ورزش و تجهیــزات ورزشــی اســت.

فن آوری های نوین ورزشی

اثرات مثبت فنّاوری بر ورزش

به‌کارگیری فنّاوری در ورزش برای ارتقاء عملکرد، جلوگیری از آسیب‌دیدگی، درمان و بهبود آسیب‌دیدگی و محافظت از سلامت ورزشکاران رشد قابل‌توجهی داشته است. استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای باکیفیت و سرعت‌بالا، در راستای پیشرفت نرم‌افزار بیومکانیک، به گروه‌ها این فرصت را می‌دهد که تصویر کامل و با جزئیاتی از حرکات ورزش‌کاران خود مشاهده کنند که درگذشته قادر به مشاهدهٔ آن نبودند. این مشاهده دقیق این امتیاز را به مربیان می‌دهد که ارتباط حرکتی (زنجیره‌ای از عضلات، مفاصل و حرکات بدنی) ورزش‌کاران خود را زیر نظر بگیرند. یک بازیکن هاکی را هنگام اسلپ شات و یا ضربه پنالتی یک بازیکن راگبی یا کرنر زدن یک فوتبالیست را بهتر درک کنند. این اطلاعات برای پیشرفت سرعت، دقت و همچنین برای تحلیل نشانه‌های ممکن، مثلاً: عدم تعادل هنگام حرکت که باعث آسیب‌دیدگی می‌شود، به کار گرفته می‌شود…

قسمت مهم دیگری از علم ورزش و فنّاوری که به‌طور عمده باهم ادغام‌شده‌اند فیزیولوژی اعصاب و بیوفیدبک اعصاب است. با پیشرفت‌های فنّاوری فاکتورهایی که قبلاً تنها در آزمایشگاه‌ها قابل‌اندازه‌گیری و در دسترس بودند، مانند فعالیت عضلات، ریتم تنفسی و فعالیت‌های عصبی؛ امروزه در حین تمرین و بازی به‌اندازه‌گیری  و ارزشیابی این اطلاعات پرداخته و در دسترس قرار می‌دهند.

ابزارهای فناورانه در دنیای امروز

ابزارهای فناورانه که امروزه توانسته برای مربیان و ورزشکاران مفید واقع شود در جهت مانیتور کردن شرایط ورزشکاران در هنگام تمرین و در مرحله بعدازآن یعنی ریکاوری می‌باشد. به‌عنوان‌مثال ابزارهای کنترل تمرین برگرفته از فنّاوری مانند جی‌پی‌اس، ضبط و مانیتور ضربان قلب کمک شایانی به ورزشکاران و مربیان می‌نماید.

 

مدیریت و برنامه‌ریزی فعالیت‌های ورزشکاران

اندازه‌گیری میزان تمرکز، آمادگی واکنش، میزان گرم کردن یک فوتبالیست در زمین، یا یک دروازه‌بان در هنگام دریافت پنالتی یا یک بازیکن هاکی در یک نبرد رودررو در حین بازی امکان‌پذیر شده است. متخصصان ورزش و مربیان می‌توانند از این اطلاعات استفاده کنند و ورزشکاران را در بالاترین سطح عملی برای هر نوع شرایط محیطی تمرین دهند.

به‌علاوه، تحلیل‌های در حین بازی و یا در حین تمرین ممکن است اطلاعاتی را در مورد میزان حرکت ایده آل بازیکن و تعادل میان فعالیت تعاملی عضلات جمع شونده و بازشونده جمع‌آوری کند. این اطلاعات برای عملکرد ورزشکاران بسیار مهم هستند؛ اما مهم‌تر از آن ارزش‌گذاری و تمرین در شرایط ایده آل برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی است. برخی از نهادهای ورزشی از تحلیل‌های جغرافیایی برای درک بهتر استراتژی گروه‌ها با تحلیل ورزشکاران، جاگیری جغرافیایی و حرکت گروه‌ها روی زمین استفاده می‌کنند. برای این منظور از سیستمی شبیه به آرک جی آی اس که اطلاعات تیمی، حرکات فردی و جاگیری‌های معمول را ارائه می‌دهد؛ استفاده می‌شود.

در کنار فنّاوری‌هایی که می‌توان از آن‌ها در زمین‌بازی استفاده کرد، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند خارج از زمین برای بهبود عملکرد به کار گرفته شوند؛ مانند میزان فعالیت و خواب ورزشکار. مانیتورهایی که  الگوهای فعالیت و خواب ورزشکار را زیر نظر می‌گیرند؛ به گروه‌های حرفه‌ای اطلاعاتی ارائه می‌کنند که به آن‌ها  اجازه می‌دهد هر ورزشکار را بهتر بشناسند. با استفاده از این اطلاعات مربیان می‌توانند برای ورزشکاران با توجه به سفرهای گروه برنامه تمرین، مسابقه و راهنمایی‌های شخصی ارائه کنند و کیفیت استراحت، بازسازی و آمادگی عملی آن‌ها را ارتقاء دهند.

باوجود برخی مشکلات و موانع، آینده ورزش و فنّاوری درخشان است. پتانسیل همکاری در پیشرفت‌های عملکردی تیمی و کنترل سلامت در اثر پیشرفت فنّاوری بالاست، به‌خصوص با برنامه‌هایی که استفاده کافی و انطباق مناسب با فنّاوری را دارند و امروزه در دسترس هستند. نهایتاً دلایل بسیاری برای هیجان و نگاه به آینده فنّاوری‌های  ورزشی، فنّاوری‌های بی‌سیم ساخته‌شده و در حال پیشرفت، وجود دارد و تلاش‌های زیادی در راستای آماده‌سازی اطلاعات تخصصی برای بهره‌برداری هر چه بیشتر از خروجی‌های این فنّاوری‌ها در حال انجام است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی لانسگو ایران آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
سلام دوست من ? ، شما هم دوست دارید از خدمات مجموعه ی ما استفاده کنید؟