عامل اصلی چاقی ترکیب چربی و کربوهیدرات

جریان بحث بر انگیزی که مدت‌ها است شروع شده اختلاف نظر در مورد ذخیره شدن چربی در صورت استفاده از آن و ویژگی چاق کنندگی آن است. بسیاری بر این عقیده‌اند که استفاده از چربی (بدون قند) منجر به چاقی نخواهد شد. اما زمانی که معضل اصلی برای کاهش وزن کربوهیدرات‌ها باشد، چربی به‌صورت چربی ذخیره می‌شود. مجله علم ورزش در این مطلب توضیحات جالبی برای‌تان دارد.

وقتی صحبت از کاهش وزن به میان می‌آید 2 عامل مؤثرند. کالری بالای چربی و عملکرد هورمون‌های وابسته به چربی . هر دو درست است. اما باید بدانید عامل اصلی چاقی زمانی پیش می‌آید که کربوهیدرات و چربی به میزان مساوی باهم ترکیب شده باشند. حالا می‌دانیم چرا دونات‌های شکلاتی پر طرفدار هستند و کیک‌های خامه‌ای به مذاق ما بسیار خوش می‌آیند.

ایده‌ی ذخیره نشدن چربی از آنجا می‌آید که مصرف چربی به تنهایی تأثیر بسیار کمی بر روی انسولین که اصلی‌ترین هورمون ذخیره سازی چربی است، خواهد داشت. درست است! در ادامه دلیل آن را متوجه خواهید شد. فرضیه دیگری مبنی بر این است که انسولین تنها هورمون ذخیره کننده چربی است.

لازم است بدانیم این هورمون‌ها هستند که تعیین می‌کنند ما چه بخوریم و چه اندازه بخوریم و چگونگی ذخیره شدن مواد غذایی به صورت گلیکوژن، چربی و عضله تحت کنترل عملکرد هورمون‌ها است. در کنار انسولین هورمون‌های دیگری برای ذخیره سازی چربی فعالیت می‌کنند که شاید تا به حال اسم آن‌ها را نشنیده باشید.

اثر هورمون‌ها و آنزیم‌ها بر چاقی و مواد غذایی

انسولین اثر آنزیم‌های ذخیره کننده چربی در بدن بنام لیپوپروتئین‌لیپاز را افزایش می‌دهد. وقتی با اضافه وزن روبرو باشیم انسولین 2 کار دیگر نیز انجام خواهد داد که کاهش وزن را برای ما سخت‌تر می‌کند. کاهش تأثیر آنزیم‌های چربی سوز و پایین آوردن اکسیداسیون چربی.

شما می‌توانید میزان انسولین را با کم کردن کالری دریافتی پایین بیاورید. از آنجایی که کربوهیدرات‌ها مهمترین عامل بالا بردن انسولین هستند، بسیاری از مردم با قطع کردن کربوهیدرات سعی در کاهش وزن دارند. همه‌ی این‌ها به این معنی است که هم چربی و هم کربوهیدرات‌ها منجر به چاقی خواهند شد اما بدترین حالت زمانی است که این 2 با هم ترکیب می‌شوند. البته در بسیاری موارد چربی به تنهایی باعث چاقی نمی‌شود بلکه نوع چربی اهمیت دارد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد، مصرف کربوهیدرات منجر به تولید انسولین و هورمون‌های دیگر ذخیره سازی چربی و در نتیجه ذخیره چربی خواهد شد و اما مصرف چربی به تنهایی منجر به تولید هورمون “جی آی پی” می‌شود و مثل کربوهیدرات باعث افزایش ناگهانی قند خون نخواهد شد، در نتیجه چربی بسیار کمتری نسبت به کربوهیدرات‌ها ذخیره می‌شود.

ترکیب کربوهیدرات و چربی چرا بد است؟

و اما ترکیب کربوهیدرات و چربی منجر به تولید “جی آی پی” همراه با افزایش شدید قند خون و تولید انسولین اضافه منجر به ذخیره چربی چند برابر می‌شود. 2 هورمون دیگر به نام “آ اس پ” که مستقیماً توسط چربی تحریک می‌شود و هورمون “گرلین” که وابسته به گرسنگی است نیز روند مشابه بالا را طی می‌کنند و در نتیجه به ذخیره چربی کمک می‌کنند.

نتیجه گیری کلی اینکه عوامل مؤثر در چاقی بسیار متفاوت‌اند از هورمون‌ها گرفته تا سبک زندگی و رژیم‌های گوناگون غذایی. نکته‌ی دیگر اینکه بدن همه‌ی ما متفاوت است. مطالب گفته شده یک سیستم کلی و روند طبیعی سوخت و ساز بدن است که بسته به ویژگی‌های فردی می‌تواند متفاوت باشد. بسیاری از انسان‌ها با وجود ترشح بالای گرلین تناسب اندام دارند و بسیاری نیز به گفته عامیانه با آب خوردن چاق می‌شوند.

درست است که با اضافه کردن چربی به کربوهیدرات می‌توان سرعت افزایش گلوکز خون را کنترل کرد و این برای دیابت مفید است اما بدن همچنان با بار چربی و قند دریافتی مواجه خواهد بود و در روند فعالیت‌های هورمونی گفته شده در نهایت تبدیل به چربی می‌شود. اگر دیابت ندارید و می‌خواهید وزن کم کنید، بهتر است از ترکیب قند و چربی زیاد تا زمان دستیابی به وزن ایده آلتان خودداری کنید.

پیشنهادات ما

در ادامه پیشنهاداتی داریم که ممکن است در انتخاب غذا به شما کمک کند. هم چربی هم کربوهیدرات (قند) می‌توانند با مکانیزم‌های مختلف به چربی تبدیل شوند. در صورت انتخاب بین چربی و کربوهیدرات، چربی را انتخاب کنید، در یک کلمه انتخاب گوشت سرخ شده برای صبحانه از کرون فلکس(خوارکی است که ذرت دارد) بهتر است.

از ترکیب چربی و کربوهیدرات خودداری کنید. مصرف فست فودها، برگرها، چیپس، دونات و بسیاری موادی که به ذائقه ما خوش می‌آیند مانع بزرگی برای کاهش وزن ما می‌باشند. کربوهیدرات‌هایی با درصد فیبر بالا و شیرینی بسیار بسیار کم مشکلی ایجاد نمی‌کند. کرفس و مقداری کره بادام زمینی، مقداری آجیل خام و نان سبوس با آووکادو ترکیبات خوبی هستند.

دستگاه EMS

یکی دیگر از دستگاه‌هایی که شما می­توانید برای چربی سوزی از آن‌ها استفاده کنید، دستگاه ems است. این دستگاه به دلیل قابلیت‌های فراوانی که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد باعث خواهد شد تا شما چربی سوزی بهتر و راحت‌تری داشته باشید و زودتر به نتیجه ایده آل خود برسید. لانسگو یک برند معتبر آلمانی تولید کننده دستگاه‌های EMS بوده که محصولات خود را با بالاترین کیفیت تولید می‌کند و دارای گواهی‌های استاندارد و کیفیت متفاوت از جمله ISO 9001 و CSA است همچنین این دستگاه گواهی EN ISO 13485 مربوط به دستگاه‌های پزشکی را نیز داراست.

بدن و آناتومی بدن ما علاوه بر ایمپالس‌ها و جریان‌های عصبی که از سمت مغز به‌سوی عضلات و ماهیچه‌ها فرستاده می‌شود و باعث تحریک آن‌ها است؛ می‌تواند از طریق جریان الکتریکی خارجی و بیرونی هم واکنش نشان داده و منقبض گردد. دستگاه‌های ورزشی ems جریان‌ها و شدت‌های مختلف الکتریکی را در دستگاه ems به وجود می‌آورند که از طریق پدهای مخصوص و خاصی که بر روی بدن و پوست بدن قرار می‌گیرد، باعث تحریک عضلات و ماهیچه‌ها می‌شود و درنتیجه عضلات را منقبض می‌کند.

برند لانسگو

یکی از مهم‌ترین، معروف‌ترین و سرشناس‌ترین برندهای معتبر دستگاه‌های ورزشی ems, می‌توان به دستگاه و برند ورزشی لانسگو اشاره کرد و نام برد. برند لانسگو دستگاه ورزشی است که در ایران و باشگاه‌های ایران موجود می‌باشد. دستگاه ورزشی و برند لانسگو ساخت کشور آلمان است که از کیفیت و کارایی بسیار بالا و تأثیرگذاری برخوردار است.

برند loncego یکی از بهترین، معروف‌ترین و پرطرفدارترین برندهای دستگاه ورزشی ems هست که جواب دهی بالایی دارد. برند loncego مفیدترین کارایی و عملکرد را برای افراد و ورزشکاران حرفه‌ای و یا افراد مبتدی که تازه به ورزش روی آورده‌اند را دارد. افراد و کسانی که از دستگاه و برند loncego استفاده کرده‌اند، بسیار راضی و خوشنود هستند و از این روش ورزشی به‌طور مداوم و بارها استفاده کرده‌اند. از دستگاه loncego به دلیل آموزش‌های فردی و نکات مهمی که ارائه کرده است، می‌توان به‌راحتی و آسانی استفاده کرد و کارهای با دستگاه loncego را آموخت.

معرفی دستگاه EMS لانسگو

شماهم می­توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید و از خدمات ما بهره ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی لانسگو ایران آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
سلام دوست من ? ، شما هم دوست دارید از خدمات مجموعه ی ما استفاده کنید؟